Archiwum

W tej zakładce znajdują się archiwalne informacje z poprzednich lat.

INFORMACJA W SPRAWIE PRZEBIEGU WALNEGO ZGROMADZENIA CZŁONKÓW

SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ KSIĘŻE MAŁE

 

Członek Spółdzielni może brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście, za wyjątkiem osób nie mających zdolności do czynności prawnych lub mających ograniczoną zdolność do czynności prawnych, którzy mogą być reprezentowani przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika.

Członek Spółdzielni może na własny koszt korzystać z pomocy prawnej lub pomocy eksperta, jednakże osoby te nie są uprawnione do zabierania głosu.

Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanym do wiadomości członków Spółdzielni. Walne Zgromadzenie może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć ich rozpatrywanie do następnego Walnego Zgromadzenia, a także zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.

Walne Zgromadzenie jest zdolne do podejmowania uchwał bez względu na liczbę obecnych członków Spółdzielni. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów, chyba że ustawa lub statut wymaga kwalifikowanej większości głosów.

Procedura obradowania:

  1. Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony przez Radę Nadzorczą członek Rady Nadzorczej.

  2. Walne Zgromadzenie wybiera prezydium w składzie: przewodniczący, zastępca przewodniczącego i sekretarz. Wybór Prezydium przeprowadza się w głosowaniu jawnym.

  3. Walne Zgromadzenie w głosowaniu jawnym wybiera zwykłą większością głosów spośród członków Spółdzielni następujące komisje:

  • komisję mandatowo-skrutacyjną w składzie od 2 do 5 osób;

  • komisję wyborczą w składzie od 2 do 5 osób;

  • komisję wnioskową w składzie od 2 do 5 osób.

  1. Po przedstawieniu spraw zamieszczonych w porządku obrad, przewodniczący Walnego Zgromadzenia otwiera dyskusję udzielając głosu według kolejności zgłoszeń.

Walne Zgromadzenie może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dyskusji nad kilkoma punktami porządku obrad łącznie. Czas wystąpienia w dyskusji nie może przekraczać 3 minut. Członkom Rady Nadzorczej, Członkom Zarządu oraz przedstawicielom Związku Rewizyjnego lub Krajowej Rady Spółdzielczej głos może być udzielany poza kolejnością.

Przewodniczący Walnego Zgromadzenia ma prawo zwrócić uwagę osobie zabierającej głos, jeżeli odbiega od przedmiotu dyskusji lub przekracza czas na przeznaczony na wypowiedź. W przypadku nie zastosowania się mówcy przewodniczący Zgromadzenia odbiera mu głos. Przewodniczący może odmówić udzielania głosu osobie, która w danej sprawie już przemawiała.

  1. W sprawach formalnych przewodniczący Walnego Zgromadzenia udziela głosu poza kolejnością.

Za wnioski w sprawach formalnych uważa się wnioski dotyczące sposobu głosowania, głosowania bez dyskusji, zakończenia dyskusji, zamknięcia listy mówców, zamknięcia listy kandydatów, zamknięcia listy kandydatów na Członków Rady Nadzorczej, zarządzania przerwami.

W dyskusji nad wnioskami w sprawach formalnych mogą zabrać głos jedynie dwaj mówcy jeden „za” i jeden „przeciw”. Wnioski w sprawach formalnych Walne Zgromadzenie przyjmuje w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów. Członkowie Spółdzielni mogą zgłaszać pisemnie niezależnie od zgłaszanych wniosków, oświadczenia do protokołu Walnego Zgromadzenia.

  1. Po zamknięciu dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad przewodniczący Walnego Zgromadzenia zarządza głosowanie.

  2. Przed przystąpieniem do głosowania przewodniczący informuje o zebranych wnioskach, które zostały zgłoszone do danego punktu porządku obrad i o kolejności głosowania nad poszczególnymi wnioskami.

Wnioski dalej idące są głosowane w pierwszej kolejności. Wnioskiem „dalej idącym” jest taki wniosek, którego przegłosowanie przesądza celowość głosowania wniosków pozostałych.

  1. Zakończenie Walnego Zgromadzenia członków Spółdzielni następuje po wyczerpaniu porządku obrad.